Koz Maça oyununda koz her koşulda Maça’dır. İhale Batak oyununda ise oyuna başlamadan önce yapılan el tahminlerinden en yükseğini söyleyen  kozu belirler. Oyuncular pas diyebilir, el alma tahminleri ise 4’ün altında olamaz. Tahmin sırası size geldiğinde daha büyük bir tahminde bulunmalısınız veya pas demelisiniz. İki oyun arasındaki farklılıklar bunlardır. Oyunun oynanışı İhale Batak’la temelde aynıdır fakat, puanlamada da ufak tefek değişiklikler vardır.

Puanlama: 

  • Eğer oyuncu pas demişse ve hiç kart almamışsa: En yüksek tahminde bulunan oyuncunun 10 katı puan kaybeder. 
  • Pas demiş ve kart almışsa: Aldığı kart sayısının 10 katı puan kazanır.
  • Tahmini kadar kart almışsa: Tahmininin 10 katı puan kazanır. 
  • Tahmininden fazla kart almışsa: Koz Maça’daki gibi, tahmini kadar elin 10 kat fazlasını kaybeder.

Kahvelerin, kafelerin ve öğrenci yurtlarının vazgeçilmezi olan kağıt oyunlarından Batak, ülkemizde yediden yetmişe pek çok kişi tarafından severek oynanıyor. Dünyada da farklı ülkelerde oynanan ancak kuralları bizdekinden biraz farklı olan Batak, yurt dışında Spades olarak biliniyor.

Yurt dışında oynanan oyunu bir yana bırakıp konumuza dönecek olursak, bu yazımızda size ülkemizdeki popüler kart oyunu Batak nasıl oynanır konusunda bilgiler aktaracağız. Kağıt oyunlarına ilgi duyuyor fakat Batak oyunu nasıl oynanır bilmiyorsanız, bu yazı sayesinde kolayca öğreneceksiniz.

Halk arasında farklı kurallarla oynanabilen Batak oyununun bir çeşidi olan İhale Batak’ın nasıl oynanır öğrendiysek, Türkiye’nin en iyi Batak oyunu Çanak Batak’ı aşağıdaki linklere tıklayarak mobil cihazınıza indirebilir, hemen İhale Batak oynamaya başlayabilirsiniz!

Playe Store Download

Apple Store Download